Budiž světlo aneb i starosta může udělat chybu, ale je třeba, aby ji přiznal a zkusil ji napravit...  13. 9. 2016

Adamovský starosta provozuje v našem městě rozsáhlou síť internetového připojení (můj soukromý odhad je 2/3 domácností), která zahrnuje i samotný městský úřad (!). Úředníci, které na úřad pravděpodobně sám přijal a drží nad nimi ochrannou ruku, nejen zjevně pochybili, ale pravděpodobně i porušili zákon. Proto jsem sepsala seznam, který by mohl pomoci chyby napravit a obnovit ztracenou důvěru a ve čtvrtek dopoledne o tom spolu budeme mluvit.

Přesto si nemyslím, že je to z principu špatný člověk, kdo může říct, že v životě neudělal chybu. Já osobně jsem měla divoký 25. rok, kdy mé manželství prožívalo krizi a já se bezhlavě zamilovala do dlouhovlasého a trochu bláznivého kytaristy skupiny Krausberry. Když jsem přišla do jiného stavu, tak jsem si opravdu nebyla jistá, s kým dítě čekám, ale protože nedokážu skrývat emoce, tak to na mě můj tehdejší manžel poznal. Ještě v porodnici jsem měla ve váze květiny od obou potenciálních otců. Když se ale Sofie narodila, byla tak podobná manželovi, že ani nebylo třeba dělat nějaké testy. Tehdy jsem udělala čistě rozumové rozhodnutí v manželství zůstat a něco uvnitř sebe jsem na dlouho umlčela. Protože ale moje city zůstaly jinde, tak naše manželství krátce po narození druhé dcery stejně ztroskotalo.

Během minulého týdne jsem o adamovských problémech mluvila se spoustou lidí, možná přijede televize a otevřou se i starší případy. Jsem přesvědčená, že rekonstrukce na Ronovské nakonec dopadne dobře, možná se najde nové místo na celé nové sídliště (mně osobně by se líbilo na nezalesněné ploše nad Ptačí svatyní) a o důležitých věcech se bude mluvit mnohem víc, než se to dělalo dřív. Šance starosty zůstat ve funkci vidím 50 na 50, podle mě udělal opravdu velké chyby a jestli do tohoto případu vstoupí skutečně kvaliikovaný novinář, (kterým já rozhodně nejsem), tak možná na úřadě opravdu skončí. Na druhou stranu ho osobně znám, vnímám i jeho dobré stránky a opravdu netoužím po jeho hlavě. Dokonce si myslím, že má celkem velký potenciál dát věci zase do pořádku a už jsem ho k tomu v naší neformální diskuzi na fb včera vyzvala.

Na čtvrteční dopoledne máme domluvenou schůzku, na kterou se oba pečlivě připravujeme, každý se svým týmem. Mně osobně sedí otevřený přístup a tak jsem se rozhodla sepsat a nakonec i zveřejnit svoje ryze osobní požadavky, nebo možná jemněji řečeno doporučení, které by mohly přispět k uklidnění a ozdravění situace v Adamově. Mimochodem, jak jsem kvůli podpisům obcházela domy na Ronovské, tak jsem také měla také příležitost zjistit, jak se v nich vlastně žije. Třeba náš dům je celkem pospolitý, ale vzhledem ke špatnému osvětlení jsou ty chodby ve strašném nepořádku a špíně (ano i ta moje). Prostřední dům je uklizený, ale obyvatelé spolu příliš nespolupracují, ve vzduchu jsou cítit nějaké spory. Nejlíp je na tom dům úplně u školy, tam je čisto, útulno a ještě tam panuje skvělá neformální atmosféra.

A jak to souvisí s Adamovem? Všimli jste si, jak se na městských ulicích za poslední volební období setmělo? Od doby, kdy jsem se začala angažovat v kauze přestavby , jsem poprvé v Adamovš pocítila strach. Mojí známé upadlo kolo v tunelu a dcera měla podobný nepříjemný sen. Navíc skutečně nevím, jaké zájmy jsou ve hře, kdo dal těch 20 milionů na rekonstrukci obnjektu, protože firma REALFORUS příliš movitě nevypadá. Uklidňuje mě jen to, že tytoinformace jsou dohledatelné a kdyby se mi čistě náhodou  v následujcíh dnech něco nedobrého přihodilo, tak se nakonec zjistí viník. Začala jsem si preventivně kontrolovat kola u auta a zjistila jsem, že na Ronovské není večer vůbec nic vidět! Vím že úplně stejné je to i na Neumanově, ale protože Adamov (a taky náš dům) byl prozatím mimořádně bezpečné místo, tak to nikdo nemáme potřebu nějak zvlášť řešit, všichni se tu přece známe.

Tak nějak mi přijde, že tma visí delší dobu i nad městským úřadem, že se tam nedějou jen dobré věci a že je třeba přinést víc světla nejen do našeho domu, nejen na naší ulici, ale taky na náš úřad. I tam je totïž třeba, aby se vyjasnilo, kdo to s Adamovem myslí dobře, kdo se jen veze s ostatními a dokonce i to, kdo se chystá udělat něco špatného, protože jak už jsem nahoře přiznala, andělé prostě nejsme a občas všichni děláme chyby. Víc světla, které se na nás zaměří, nám nemůže ublížit, spíš nám v tom může pomoci. Takže zde je seznam toho, co bych chtěla po panu starostovi a uvidíme, co mi na tyto požadavky ve čtvrtek řekne. Podle mého osobního názoru je v současné situaci nezbytné:

  • zprůhlednit veškeré informace o podnikání starosty - například zveřejnit kolik domácností je připojené k jeho síti a zveřejnit plán sítě optických kabelů firmy Ada-Net na území Adamova i s jeho provázaností k městským rozvodům tepla a vody. Slyšela jsme, že některí informace zveřejnila ve svém článku pro MF DNES paní Bychlerová, ale nesehnala jsem k tomu víc informací.

  • zveřejnit podrobnosti kauzy s odprodejem pozemků na Ronovské ulici, přestože v ní figuruje hlavně osoba starosty Bernáška a možná i p. Bychlerové. Je třeba se za město veřejně omluvit dotčeným občanům a hlavně najít způsob, jak současným majitelům pozemků ulevit od jejich náročné údržby. Řešením může být pomoc s vyhledáním a realizací dotačního titulu nebo odkoupení nejproblematičtějčích částí za symbolickou cenu apod.

  • vytvořit celkovou koncepci Ronovské ulice včetně dostatečného množství parkovacích míst, chodníků, dopravní obslužnosti, zastínění, zpěvnění svahů proti erozi apod. Toto by už mělo být součástí znovu otevřeného stavebního řízení a vpodstatě pomůže najít správné řešení i pro objekt bývalých jeslí. Jeho využití by totiž neměl přimárně určovat zájem ekonomických subjektiů, ale také zájem stávajících i budoucích (zastoupených městem) obyvatel ulice. Zájmy občanů by měly být v každém případě přirozenou součástí stavebního řízení - precedens pro obdobnou situaci je zde: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/ruzne/stavebni-zakon-a-stavby/17940-jak-se-stat-ucastnikem-stavebniho-rizeni.html

  • prověřit závažnost chyb Ing. Malého a p. Kubenové a případně vyhlásit na tyto pozice skutečně otevřené výběrové řízení. Na těchto klíčových funkcích by měli být pracovití, schopní a neúplatní lidé, kteří mají Adamov opravdu rádi. Podle mého názoru úředníci nejen pochybili, ale jejich jednání bylo v rozporu ze zákonem. Náš tým připravuje stížnost jak podle zákona 106/1989 o svobodném přístupu k informacím, tak podle vyhlášky 189/2013 o ochraně dřevin a povolování jejich kácení. Jejich odvolání je ten nejlepší způsob jakým se může starosta od jejich pochybení distancovat.
  • vypsat výběrové řízení pro připojení městského úřadu k internetu včetně provozu poštovního serveru. Tady existuje opravdu velký konflikt zájmů a velké riziko zneužití důvěrných informací ze zpráv, která přicházejí i odcházejí ze všech adres končícíh na adamov.cz - ti, co rozumí výpočetní technice, chápou o čem mluvím, ostatní si to nechejte vysvětlit...

  • změnit způsob prezentace úřadu starosty - toto je nejosobnějsí bod, ale na druhou stranu jsou public relations (vztahy s veřejností) zároveň věc, které na rozdlí od zákonů rozumím celkem dobře. Roman má velmi dobré až skoro přehnané PR, na obráceném konci spektra se naopak pohybuje místostarosta Němec, který se vyhýbá fotografování jak může a radši přehází kupu hnoje než by se šel jen ukázat na nějakou akci. Přitom je velmi důležité, aby za svými projekty byli i veřejně vidět právě ti lidé, kteří se na nich nejvíc podíleli. Když se podíváte do libovolného zpravodaje, tak si nejspíš budete myslet, že za každou dobrou akcí stojí náš starosta, i když to spíš znamená jen to, že mu není zatěžko na ni přijít a nechat se tam vyfotit. Zároveň se tím ale vytváří falešný dojem, že my ostatní jen houpeme nohama a pak mu tleskáme. Osobně doufám, že ke změně dojde už na Fóru Zdravého města, které připravuje právě naše komise, kde starosta nemá na rozdíl od Němce nebo Truhláře nebo dokonce mě naprosto žádné zásluhy a přesto má mít tu čest akci zahájit. Prostě být dobrý politik není o tom být všude vidět, ale o tom sledovat v každém okamžiku spíš zájmy města než svoje vlastní. Umírněná sebeprezentace je ještě důležitější v případě, když starosta zároveň podniká ve službách. Myslím, že třeba, aby nejen starosta, ale také ostatní politici pochopili, že přijatá funkce z nich nedělá automaticky VIP osoby, a že je to především služba lidem, kteří je zvolili a dali jim důvěru.

Nedostatky v prezentaci ostatních adamovských politiků dávají současnému starostovi volný prostor a oblivňují pak výsledky voleb víc než jejich skutečný přínos pro naše město. Dnes jsem si uvědomila velké rezervy v prezentaci své práce pro komisi Zdravého město, když mě pan Pliska v diskuzi na www.facebook.com/pzmadamov nařkl z toho, že komisi jen využívám pro řešení svých osobních problémů a snažil se dopátrat, jak jsem toto lukrativní místo sehnala. Když jsme mu řekla, že jde o práci neplacenou a vyzvala ho, ať se k nám zkusí přidat (opravdu si myslím, že by jeho kritický pohled byl přínosem) tak se jen omluvil. Jistě je pohodlnějsí nadávat z tepla domova, u půllitru v oblíbené hospodě nebo jen neúčelně trolit po facebookovýczh diskusích, než vzít svou kůži na trh a zkusit pro město něco udělat. Jistěže při tom můžete udělat nějakou chybu, tak jako se to stalo nejen našemu starostovi, ale já osobně bych mu dala ještě jednu šanci, mé podmínky už znáte...

> zpátky na titulní stranu